Obecnie oglądasz: Home Teoria Amunicja bocznego zapłonu
Shooting-Center.pl
Amunicja bocznego zapłonu

 

 

W nabojach bocznego zapłonu materiał inicjujący znajduje się w kryzie łuski a jego odpalenie następuje poprzez uderzenie iglicy w bok tylnej części łuski(kryzę). Obecnie boczny zapłon jest głównie stosowany w broni sportowej w kalibrze .22lr(Long Rifle) lecz można też spotkać inne kalibry bocznego zapłonu takie jak 17HMR(Hornady Magnum Rimfire) czy .22WMR(Winchester Magnum Rimfire). Ważną zaletą amunicji bocznego zapłonu jest jej duża dostępność i niska cena.

Zdj 1. Amunicja bocznego zapłonu[http://www.varminter.com]

Jednym z najpopularniejszych kalibrów bocznego zapłonu jest .22lr. Kaliber ten jest głównie stosowany w broni sportowej bocznego zapłonu i używany w konkurencjach olimpijskich takich jak pistolet dowolny, pistolet szybkostrzelny czy pistolet standart oraz w konkurencjach karabinowych i w biathlonie. Amunicja w tym kalibrze jest produkowana z pociskami o masie od 30 do 60 granów(odpowiednio 1,9 do 3,9grama) i pakowana w opakowania po 50 lub 100sztuk(czasami można spotkać też inne opakowania, np. "puszkę" o pojemności 500naboi). Prędkości uzyskiwane przez pociski w tym kalibrze zaraz po opuszczeniu lufy wynoszą od 120 do 530m/s a energia waha się w granicach 120-250J. W wielu krajach kaliber ten jest wykorzystywany również przez myśliwych do polowań oraz treningu, lecz w Polsce myśliwi nie mają dostępu do broni w kalibrach bocznego zapłonu. Efektywny zasięg pocisku kalibru .22lr wynosi około 150metrów, do tego dystansu balistyka jest wystarczająca i błędy w ocenie odległości nie mają wielkiego znaczenia, lecz na dalszych dystansach pocisk ma mniejszą prędkość oraz energię i bardzo stromy tor lotu pocisku przez co nawet niewielki błąd w ocenie odległości do celu może powodować nietrafienie w cel. Zasięg maksymalny pocisków w tym kalibrze wynosi około 2400metrów.

Rys 1. Trajektoria lotu pociski kalibru .22lr o masie 40 granów(2,6g) wystrzelonego z prędkością 325m/s

 

W niektórych krajach kaliber .22lr jest dopuszczony do polowań na małe zwierzęta takie jak szczury, wiewiórki czy zające.

W kalibrze .22lr produkowana jest amunicja o podwyższonej szybkości High Velocity(HV) oraz Hyper velocity. Pierwsza posiada prędkość początkową pocisku około 370-400m/s i najczęściej jest spotykana w ołowianym pociskiem 40granowym(2,6grama) lub 36granowym(2,3grama) typu hollowpoint(z wgłębieniem wierzchołkowym). Drugi typ amunicji- Hyper velocity, spotykany jest znacznie rzadziej, posiada pocisk o masie 30 lub 23granów(odpowiednio 1,9 lub 2,1grama) i prędkość początkową od 430 do 550m/s. Przykładem amunicji Hyper velocity jest Stinger produkowany prze CCI. Nabój posiada pocisk ołowiany miedziowany z wgłębieniem wierzchołkowym o macie 32granów(2,1grama). Aby w pełni wykorzystać tą amunicję zaleca się stosowanie jej w bron z lufami o długości 22" w których uzyskuje on prędkość 514m/s.

 

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w 1867 roku Szwajcarski rząd przyjął na uzbrojenie swojego wojska broń w kalibrze 10.4x38, który również jest kalibrem bocznego zapłonu. Kaliber ten dopiero w 1890 roku został zastąpiony kalibrem centralnego zapłonu- 7.5x55Swiss. Jednakże jeszcze przez wiele lat broń w kalibrze 10.4x38 była używana przez Szwajcarskich żołnierzy.

 

Zaloguj się aby dodać komentarz!

Slideshow by phatfusion More Templates
Design by Next Level Design Lizenztyp CC